• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 10.jpg
  • Clipboard05.jpg
  • Clipboard10.jpg

 

ChS Čengica je synonymom pre temperament, vytrvalosť, ostrosť a všestrannosť. Je to chovná stanica zameraná na výcvik a odchov kvalitných, ale hlavne pracovných jedincov plemien nemeckého krátkosrstého stavača a border teriéra. Jej základy siahajú do roku 2002, aj keď o jej oficiálne zaregistrovanie sme požiadali až o dobrých osem rokov neskôr v roku 2010. Jej názov je spomienkou na prvého stavača, ktorého sme mali možnosť cvičiť. Bola ním MKS Etel Strážne pri hranici "Čenge". Meno pochádza z maďarského slova "csengő" a v preklade znamená zvonček.

Všetky jedince v tejto chovateľskej stanice sú využívane pre aktívnu poľovnícku prax. Nakoľko pochádzame z oblasti abovskej kotliny, máme naokolo vhodné podmienky pre využívanie našich psov na prácu v poli, na vode ako aj v lese. Okolité revíry prinášajú množstvo poľovných príležitosti pre lov drobnej aj raticovej zveri. Keďže sa venujeme hre na lesnicu, ale hlavne kynológi, máme každoročne možnosť zúčastňovať sa väčšieho množstva spoločných a individuálnych poľovačiek. Vďaka dobrým výkonom psov a spokojnosti prítomných poľovníkov máme možnosť zúčastňovať sa týchto lovov pravidelne. Hlavne kvôli všeobecnej spokojnosti a dobrému menu lovíme na poľovačkách bohatých na výrad.

Naše stavače sú na ich prax zapracované v revíry Samostatnej bažantnice v Rozhanovciach. Práve na týchto typoch poľovačiek sa preukazuje temperament, ale hlavne vytrvalosť a chuť pri práci s drobnou zverou. Takisto nám to umožňuje preveriť povahu psa počas kľudov pred pernatou zverou ako aj ich jemný nos pri následných dohľadávkach poranenej zveri.

Narastajúca populácia diviačej zveri v okolitých revíroch nám naopak poskytuje stále častejšie príležitosti lovu čiernej zveri. Schopnosť vyhľadať, duriť, zastaviť alebo následne dohľadať diviaka je veľmi žiaduca a vyžaduje si dobré genetické vlohy ako aj pravidelný tréning.

Pri týchto skúsenostiach sme si uvedomili, že pre dobrého poľovníka, ale hlavne úspešného lovca je základom úspechu spoľahlivý poľovnícky pes. Napriek väčšiemu množstvu vycvičených a predvedených psov sme na vhodného jedinca pre chov v našej ChS Čengica čakali dlhšiu dobu. Musel to byť jedinec, ktorý by vytvoril pevný základ pre budúci chov a doposiaľ získanú dobrú povesť.

Pevne verím, že sa nám podarí presadzovať v chove kvalitných psov, ktoré budú súčasťou života ich majiteľa - spokojného poľovníka.

S pozdravom
Ing. Imrich Ruščák
chovateľ